5 miejsc na aktywny wypoczynek w Poznaniu i okolicach 

Wielkopolska słynie ze swoich przepięknych atrakcji. Miłośnicy zwiedzania przyjeżdżają tu dla historycznych budynków i ulic, doskonałych smaków tradycyjnego jedzenia i ważnej lekcji historii. Pobyt w okolicach Poznania jednak nie oznacza jedynie wertowania przewodników. To świetna lokalizacja dla osób, którym zależy na aktywnym wypoczynku i chcą połączyć relaks i zwiedzanie z aktywnościami skrojonymi na letnie miesiące.

Atrakcje w Poznaniu

1. Park Cytadela

Zacznijmy od prawdziwej perełki, która jest doskonałym wyborem na szybkie, weekendowe wyprawy w te okolice. Park Cytadela, nazywany także wcześniej Wzgórzem Winiarskim, to miejsce rozciągające się na północ od centrum Poznania. Wycieczka w te tereny zajmuje około pół godziny marszu od centrum Poznania, a sam park jest na tyle rozległy, że bez problemu spędzić można tam kilka godzin. Szczególnie polecamy to miejsce rodzinom z dziećmi.

2. Malta

Pobyt w okolicach Poznania bez odwiedzenia Malty to prawdziwa strata. Jezioro Maltańskie stanowi największe centrum rekreacyjne Poznania, a na jego brzegach znaleźć można wiele atrakcji, od całorocznego sztucznego stoku narciarskiego, przez letni tor saneczkowy, aż po ścianę wspinaczkową na wolnym powietrzu czy doskonale zaprojektowane ścieżki rowerowe. Odwiedzający mogą korzystać z kilkunastu kilometrów tras pieszych. Nie brakuje także innych rozrywek, np. miejsca do gry w kręgle czy strzeżonego kąpieliska i placu zabaw.

Kajaki nad Maltą

3. Wielkopolski Park Narodowy

To bardzo popularny teren, który położony jest około 15 km na południe od Poznania. Znaleźć można tu aż siedem tras wycieczkowych, z czego część jest stworzona dla miłośników pieszych wędrówek, a inne poleca się rowerzystom. Wśród tras ciekawy jest 10-kilometrowy szklak prowadzący z Osowej nad jezioro Góreckie i dalej aż do Puszczykowa. Równie przyjemny jest 12-kilometrowy szklak z Puszczykowa do Puszczykówka. Przepiękne lasy i spokój zapewnią przyjemną wyprawę.

4. Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania

Rowerem wokół Poznania? Jeśli chcecie poznać okolice stolicy Wielkopolski, do dyspozycji rowerzystów jest kilkaset tras rowerowych, z czego najbardziej rozpoznawalną stanowi Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania, liczący niemal 175 km. Trasa łączy się z miastem w kilku miejscach, więc możemy zaplanować ją dowolnie, w zależności od naszych sił i możliwości. Co po drodze? Przepiękne lasy Wielkopolskiego Parku Narodowego, rezerwaty i polodowcowe jeziora.

5. Jezioro Kierskie

To jedno z najpiękniejszych jezior polodowcowych znajdujących się w Wielkopolsce. Jest to także jeden z największych zbiorników wodnych w województwie, a ze względu na jego malownicze położenie docenią je wszyscy miłośnicy sportów wodnych. To ośrodek żeglarski i bojerowy. Znaleźć można tu także piękne strzeżone kąpieliska, a w okolicach hotele i ośrodki wypoczynkowe. Okolice jeziora zostały przystosowane do odwiedzania przez fanów sportów, ale także przez aktywne rodziny.

To tylko 5 propozycji na aktywny wypoczynek w okolicach Poznania. Lista mogłaby być o wiele dłuższa, a Wielkopolska na każdy sezon zaskakuje kolejnymi nowościami. Miejcie oczy otwarte i skorzystajcie z dobroci tego pięknego terenu!