3 najciekawsze dzielnice Poznania

Poznań kojarzący się z przedsiębiorczością, rozwojem i Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, ma do zaoferowania o wiele więcej, niż dobre miejsca pracy oraz świetnej edukacji. To miejsce, w którym znajdzie się zarówno nowoczesną architekturę, jak i liczne budynki, zieloną przestrzeń do wypoczynku czy ośrodki kulturalne. Prezentujemy 3 najciekawsze dzielnice Poznania, których historia może niejednego zaskoczyć.

Jeżyce

Kontrastowe światy: z jednej strony modny i zarazem hipsterski, w którym powstają coraz nowsze i lepsze knajpki (szczególnie z humusem i jedzeniem wegetariańskim). Z drugiej przeświadczenie, że mieszka tam grupa ludzi, której lepiej nie wchodzić w drogę – szczególnie w ciemnych zaułkach. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej: Jeżyce to przyjazna dzielnica, pełna wrażeń i przygód. To miejsce, które łączy elementy standardowego, miejskiego życia. Fani powieści Małgorzaty Musierowicz z pewnością w swojej wyobraźni spędzili na Jeżycach tyle czasu, że czują się tam jak u siebie. Ciekawe atrakcje znajdzie tu miłośnik sztuki, osoba preferująca spacery po zielonych terenach, smakosze (nie tylko naturalnych lodów), ekscentryk oraz introwertyk. Wyjątkowy targ jeżycki, na którym można znaleźć i kupić dosłownie wszystko, Teatr Nowy czy kino Rialto, zżyta społeczność wymieniająca się różnymi przedmiotami za tzw. walutę jeżycką, murale z poezją na budynkach, wspaniała architektura i przede wszystkim fascynująca historia Jeżyc czyni tę dzielnicę wyjątkową i wartą odwiedzenia.

Stare Miasto

Jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Wielkopolsce jest oczywiście Stare Miasto, przepełnione wyjątkowymi pałacami: Działyńskich, Górków, Mielżyńskich, pięknymi fontannami, budynkami kościelnymi. Architektura spotykana w Starym Mieście harmonijnie łączy zabytki ze współczesnym budownictwem. Na szczególną uwagę zasługuje Stary Rynek – trzeci co do wielkości, rynek w Polsce i jeden z największych w Europie. Miły dla oka jest także renesansowy Ratusz, barokowa bazylika farna czy odwach z XVII wieku. Stare Miasto to również dzielnica pełna kontrastów, ponieważ w obrębie kilku kilometrów można znaleźć historyczne pomniki oraz kolumny, galerie sztuki, muzea, trykające się koziołki, a także popularne sklepy – tzw. sieciówki, restauracje, w których serwowane są dania dosłownie każdej kuchni świata oraz liczne puby, kluby, w których co weekend rozbrzmiewa głośna, imprezowa muzyka, miejsca z karaoke i wiele, wiele innych. Co więcej, w Starym Mieście można spotkać nie tylko Poznaniaków, ale ludzi z całego świata, którzy nie tylko przybyli tu w celach turystycznych, ale na co dzień uczą się tu, pracują oraz mieszkają.

Colorful renaissance facades on the central market square in Poznan, Poland

Kiekrz

Choć nie wszyscy twierdzą, że to dzielnica Poznania, to oficjalnie jest to osiedle administracyjne na krańcu miasta. Położone nad Jeziorem Kierskim, obecnie największym jeziorem w granicach Poznania, pozwala na całkowite oderwanie się od miejskiej rzeczywistości oraz wspaniały wypoczynek w otoczeniu przyrody. To nie tylko miejsce, gdzie można po prostu odpocząć, ale także przestrzeń, gdzie aktywnie spędza się wolny czas. Jako ośrodek żeglarski i bojerowy, przyciąga wielu miłośników sportów wodnych. Co roku na jeziorze odbywają się zawody Wpław przez Kiekrz. Choć ta część Poznania nie znajduje się daleko od centrum (kilkanaście kilometrów), to taki wyjazd można zaliczyć do udanej ucieczki w spokojne miejsce, z dala od miejskiego zgiełku. Bliska lokalizacja ma jeszcze więcej plusów – wyjazd nad jezioro Kierskie nie musi być nawet planowane, wystarczy w wybrany dzień w środku tygodnia po pracy wsiąść w samochód lub na rower i wybrać się do oddalonych kilkadziesiąt minut od Poznania ośrodków wypoczynkowych.