Wędkowanie rekreacyjne nad jeziorem

wędka 1

Każdy człowiek, niezależnie od swej konstrukcji psychicznej, usposobienia, temperamentu, profesji czy też wieku, musi od czasu do czasu się zrelaksować i wyciszyć. Jednym z najlepszych sposobów na uspokojenie, zmniejszenie stresu i umysłowy wypoczynek jest wędkowanie. Pomijając kwestię przyjemności i satysfakcji, jaką może przynieść samodzielne złowienie dużej ryby, przebywanie na łonie natury, nad czystą wodą, zazwyczaj w pewnym oddaleniu od miejskiego zgiełku pozwala znakomicie człowieka odprężyć i zregenerować. Wędkowanie znakomicie wspomaga także naszą kondycję fizyczną. Przebywanie na świeżym powietrzu niewątpliwie wzmacnia układ odpornościowy człowieka. Nie od rzeczy będzie tu powiedzieć, że wędkarstwo to także świetny sposób na wzbogacenie naszej diety o ryby, które są przecież wartościowym, bogatym w różne witaminy i mikroelementy pokarmem.
Jak zatem zacząć przygodę z wędkarstwem?

Po pierwsze: karta wędkarska oraz zezwolenie

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami osoba chcąca łowić ryby na wędkę powinna posiadać kartę wędkarską oraz zezwolenie na amatorski połów ryb wydane przez rybackiego gospodarza wody, na której połów się odbywa. Gospodarzami rybackimi wód śródlądowych w Polsce są: Polski Związek Wędkarski (PZW), spółdzielnie i gospodarstwa rybackie oraz osoby fizyczne. Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione dzieci do lat 14, o ile łowią pod opieką osoby pełnoletniej posiadającej taką kartę, cudzoziemcy czasowo przebywający w naszym kraju i posiadający wykupioną na wędkowanie licencję, a także ludzie łowiący w wodach osoby fizycznej, jeśli uzyskali od niej zezwolenie na połów ryb. Aby zdobyć kartę wędkarską, należy zdać przed komisją Polskiego Związku Wędkarskiego egzamin ze znajomości obowiązujących przepisów ustawy o rybactwie śródlądowym. Karty wędkarski wydaje właściwy dla miejsca zamieszkania starosta. Aby legalnie łowić ryby, należy także wnieść opłatę na wędkowanie za dany rok kalendarzowy.
Procedury związane z uzyskaniem karty wędkarskiej nie są skomplikowane, a sam egzamin jest stosunkowo prosty. Wszelkich informacji na ten temat oraz o przepisach dotyczących lokalnych łowisk można zasięgnąć w biurach zarządów okręgów PZW.

Po drugie: przygotowanie sprzętu

Do rozpoczęcia przygody z wędkarstwem jeziorowym nie trzeba wiele pieniędzy. Oczywiście po opanowaniu podstawowych umiejętności i zdobyciu niezbędnego doświadczenia można pozwolić sobie na kupno markowego sprzętu. Na początek jednak wystarczy nam coś z niższej półki cenowej. Najlepszym wyborem będzie tutaj wędka spinningowa z kołowrotkiem. Optymalna długość wędziska na tym etapie wędkowania wynosi 3 metry. Ciężar rzutu dla początkującego wędkarza to 15 do 80 g. Pamiętajmy, że im prostszy sprzęt, tym nauka wędkowania będzie łatwiejsza. Do wędki należy dokupić kilka haczyków, ciężarków oraz spławików. Warto zaopatrzyć się także w siatkę na ryby, podpórkę pod wędkę, torbę na sprzęt oraz siedzisko wykonane z trwałych, solidnych materiałów, najlepiej składane krzesełko lub fotelik. Nie należy zapomnieć także o gumowych butach i nieprzemakalnej, przeciwdeszczowej kurtce lub podobnym płaszczu.

wędka 2

Wędkowanie, a raczej jego naukę najlepiej jest rozpocząć od metody spławikowej na jeziorze. Dzięki niej najszybciej nauczysz się kontrolować sprzęt oraz poznasz zachowania i reakcje ryb. Kiedy nabędziesz odpowiednich umiejętności, będziesz mógł spróbować bardziej zaawansowanych form wędkarstwa np. spinningu lub łowienia na muchę.