Co warto wiedzieć o żeglowaniu?

żeglowanie 1

Jak więc widać, żeglarstwo można uprawiać w Polsce nie tylko na Bałtyku i Mazurach, ale także i w innych miejscach, jeśli tylko znajdzie się tam jakiś większy zbiornik wodny. Okazuje się, że także w pobliżu dużych aglomeracji miejskich można znaleźć sporej wielkości jeziora, czego przykładem jest wspomniany tu Poznań i pobliskie jeziora: Kierskie, Kierskie Małe, Maltańskie, Rusałka, Strzeszyńskie czy Powidzkie. Mieszkańcy innych dużych miast polskich równie łatwo znajdą w pobliżu jakieś mniejsze lub większe jezioro. Skoro więc nie trzeba daleko wyjeżdżać, aby sobie popływać pod żaglami, to co należy zrobić, chcąc rozpocząć przygodę z żeglarstwem?

Podstawowe wiadomości o żeglarstwie

W Polsce praktycznie przy każdym większym zbiorniku wodnym, gdzie tylko nie ma zakazu żeglowania, znajdują się mariny, a są ich już tysiące. Wszędzie tam za stosunkowo niewielką opłatę (porównując ją z kosztami zakupu łodzi na własność i jej utrzymywania) można wyczarterować jacht, by spędzić na nim niezapomniane wakacje czy urlop. Dla wielu osób żeglarstwo stanowi sposób na życie. Każdą wolną chwilę poświęcają swej pasji, a obcowanie z wodą, niebem i wiatrem daje im poczucie wolności, odskocznię od obowiązków codzienności i ogromną przyjemność dla ciała i zmysłów.

Jachtami żeglarskimi można pływać po wszystkich akwenach, tak po morzach, oceanach, jak i jeziorach. Są to łodzie, które nie mogą mierzyć więcej niż 24 metry. Większe jednostki nazywane są już żaglowcami. Mamy także jachty żaglowo-motorowe, również napędzane żaglami, lecz dodatkowo wyposażone w silnik mechaniczny, przydatny w sytuacji, gdy nie ma wiatru lub w manewrach portowych.

Bez uprawnień można pływać jachtem żaglowym, którego długość nie przekracza 7,5 m lub jachtem motorowym z silnikiem o mocy do 100 kW.

Dlaczego warto i jak zdobyć patent żeglarza jachtowego?

W zgodzie z nowymi, obowiązującymi w Polsce przepisami już żeglarz jachtowy, a to najniższy stopień żeglarski, ma bardzo duże uprawnienia:

  • może prowadzić jachty żaglowe bez lub z pomocniczym napędem mechanicznym po wodach śródlądowych bez ograniczenia ich długości i powierzchni żagli
  • może prowadzić jachty żaglowe bez lub z pomocniczym napędem mechanicznym o długości całkowitej do 8,5 m po morzu w strefie 2 mil morskich od linii brzegowej w porze dziennej.

żeglowanie 2

Jak więc z powyższego można wywnioskować, pytanie w nagłówku o to, czy warto zdobyć stopień żeglarza jachtowego, pozostaje pytaniem retorycznym. Tak, posiadanie takiego patentu daje nam znacznie większe możliwości w realizacji swoich żeglarskich pasji. Jeszcze więcej uprawnień uzyskujemy po zdobyciu stopnia sternika jachtowego, jachtowego sternika morskiego i kapitana jachtowego.

Jak zatem rozpocząć przygodę z żeglarstwem, zrobić pierwszy krok i uzyskać stopień żeglarza jachtowego? Wbrew pokutującemu dość powszechnie przekonaniu, sprawa wcale nie jest taka trudna i nie trzeba mieć całych lat spędzonych pod żaglami. Ten stopień można uzyskać w każdym wieku, nawet nie mając żadnego doświadczenia. W Internecie bez problemu można znaleźć liczne oferty kursów na stopień żeglarza jachtowego. Dostępne tutaj są zarówno intensywne szkolenia tygodniowe, jak i dłuższe kursy 14-dniowe. Można też wybrać się w rejs szkoleniowy. W trakcie kursu prowadzone są zajęcia praktyczne i teoretyczne. Zazwyczaj organizatorzy, przed rozpoczęciem szkolenia, udostępniają jego uczestnikom stosowne materiały, co znakomicie ułatwia przygotowanie się do egzaminu teoretycznego

Warto też wiedzieć, że Minister Sportu zniósł w 2013 roku obowiązek odbycia szkolenia przed egzaminem na patent, co znaczy, iż jeśli nauczył Cię żeglowania Twój rodzic, brat czy kolega, to możesz zapisać się bezpośrednio na egzamin. My jednak polecamy udział w kursie żeglarskim wszystkim, albowiem zdobycie gruntownej, rzetelnej wiedzy pod okiem doświadczonych instruktorów jest wartością bezcenną i ważniejszą niż jakikolwiek dokument.

Żeglowanie w okolicach Poznania

Hotel Kaskada usytuowany jest nad samym brzegiem Jeziora Kierskiego w pobliżu Poznania i posiada tam własną marinę, w której między innymi prowadzona jest akademia żeglarska i gdzie można wyczarterować jacht.