Atrakcje nad Jeziorem Kierskim

Położone wśród liściastych lasów Jezioro Kierskie to największy akwen w obrębie Poznania, znajdujący się na obszarze Pojezierza Poznańskiego, w dorzeczu Samicy Kierskiej. Zbiornik przepływowy obejmuje powierzchnię nieco ponad trzysta hektarów, a w najgłębszym miejscu liczy sobie blisko trzydzieści sześć metrów głębokości. Jakimi walorami może poszczycić się Jezioro Kierskie i jakie atrakcje czekają tutaj na turystów?

Informacje ogólne o Jeziorze Kierskim

Jezioro Kierskie to rynnowy akwen polodowcowy, który jest największym zbiornikiem na terenie Poznania i całego województwa wielkopolskiego. Z jego walorów przyrodniczych i wypoczynkowych korzystają nie tylko mieszkańcy stolicy Wielkopolski, ale także ościennych gmin. Jezioro jest znanym w kraju ośrodkiem sportów wodnych – żeglarskiego oraz bojerowego. Co roku odbywają się tutaj zawody „Wpław przez Kiekrz” – Międzynarodowy Maraton Pływacki im. Stanisława Garczarczyka, który jest organizowany od lat sześćdziesiątych XX wieku. Imprezie towarzyszą różnego rodzaju wydarzenia dodatkowe takie jak Mistrzostwa Polski Dziennikarzy w Pływaniu czy Międzynarodowe Mistrzostwa Policjantów w Pływaniu Długodystansowym.

Jakie walory ma Jezioro Kierskie?

Jezioro Kierskie usytuowane w zachodniej części Poznania, w golęcińskim klinie zieleni, może poszczycić się szeregiem walorów:

  • stanowi zaplecze rekreacyjne miasta Poznania i gmin przyległych,
  • jest jednym z centralnych ośrodków żeglarstwa w Polsce,
  • może być wykorzystywane do nawadniania użytków rolnych,
  • służy do hodowli ryb,
  • jest intensywnie zarybiane przez Związek Wędkarski – w jeziorze występują między innymi sandacze, okonie, płocie, leszcze, karasie, liny oraz amury,
  • stanowi rezerwowy zbiornik wody pitnej dla mieszkańców aglomeracji poznańskiej,
  • wykazuje korzystne cechy mikroklimatu dla lokalizacji sanatoriów, szpitali itp.

Kąpieliska nad Jeziorem Kierskim

Jezioro Kierskie jest przyjemnym miejscem odpoczynku wielu mieszkańców Poznania, ale z jego atrakcji korzystają także osoby spoza Wielkopolski. Znajdują się tutaj dwa czynne kąpieliska: Krzyżowniki oraz Kaskada.

plaża

Kąpielisko Krzyżowniki stanowi idealne miejsce nie tylko do opalania się i kąpania. Na odwiedzających czekają tu liczne dodatkowe atrakcje – między innymi siłownia na świeżym powietrzu, szereg leżaków, pomost oraz plac zabaw dla najmłodszych. Można tu również skorzystać z wypożyczalni sprzętów wodnych, oferujących możliwość wypożyczenia rowerku wodnego, kajaku, pontonu elektrycznego lub łódki wiosłowej.

Kąpielisko Kaskada znajduje się na terenie Hotelu Kaskada i łatwo do niego trafić, gdyż prowadzą do niego liczne drogowskazy. Na odwiedzających czeka tu sporo różnego atrakcji, spośród których można wymienić, chociażby czarter jachtów, boisko do siatkówki czy nowoczesne centrum sportów hydro-odrzutowych, które z całą pewnością przypadnie do gustu wszystkim kochającym adrenalinę i wodę. Kaskada to też miejsce, w którym można odbyć profesjonalne szkolenie żeglarskie i poczuć się jak prawdziwy wilk morski.

Jezioro Kierskie – miejsce na zimowe nurkowanie

Jezioro Kierskie ma wiele do zaoferowania nie tylko w okresie letnim, ale i zimowym. Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc nurkowych nad tym jeziorem jest Kaskada, umożliwiające nurkowanie na głębokość ok. ośmiu metrów. W odległości dwudziestu metrów w linii prostej od pomostu można natrafić pod wodą na łódkę, barki oraz zatopione choinki. Kaskada to także dobrze znane miejsce do morsowania, więc można tu rozpocząć swoją przygodę z regularnymi kąpielami w zimnej wodzie.